Przepisy podstawowe

Kalafior kiszony na różowo

Wokół fermentowania warzyw narósł krzywdzący mit, jakoby wszystkie warzywa po ukiszeniu smakowały jak kiszone ogórki. Niezupełnie. Wystarczy staranniej dobrać przyprawy i dodatki sięgając głębiej, niż po standardowy zestaw. Czasami jeden dodatek może całkowicie zmienić ostateczny efekt kiszenia. Mało tego, fermentacja warzyw ma jeszcze jedną wspaniałą cechę – potrafi nieraz odczarować nielubiane warzywa, jak (w moim wypadku) kalafior czy brukselka. Przekonajcie się o tym dodając do kiszonki buraka, który wzbogaci jej smak i wygląd.

Składniki na słoik dwulitrowy:

 • średni kalafior
 • mały burak
 • kilka ząbków czosnku
 • kilka liści laurowych
 • łyżeczka ziaren kopru
 • sól (25g na litr wody)
 • niechlorowana woda, może być źródlana lub zwykła kranówka – przegotowana i ostudzona
kalafior po kilku dniach kiszenia

Wykonanie:

 1. Kalafiora podziel na różyczki. Obierz buraka i pokrój na grubsze plastry lub w ósemki. Rozbij czosnek nożem.
 2. Ułóż warzywa i dodatki w słoiku. Najlepiej zacznij od mniejszych elementów – czosnku, ziaren i liści. Potem dołóż mniejsze różyczki kalafiora. Jeśli większe części kiszonki zostawisz na górę słoika będzie o wiele łatwiej upchnąć je tak, żeby nie wypływały ponad powierzchnię solanki.
 3. Wymieszaj sól z wodą. Zalej warzywa solanką do ujścia słoika.
 4. Jeśli używasz słoika z zapięciem otwieraj go raz dziennie celem wypuszczenia nadmiaru gazów. Codziennie odgazowywanie słoika jest w tym wypadku bardzo ważne – burak to dodatkowe źródło cukru, który jest paliwem dla fermentacji. Przestań kiedy zauważysz, że po kilku dniach kiszenia syknięcie po otwarciu słoika jest już słabsze. Oznacza to, że zakończył się najbardziej intensywny okres fermentacji, tzw. „fermentacja burzliwa”.
 5. Jeśli używasz zwykłego, zakręcanego słoika skręć go na „pół gwizdka” i zostaw na tacy na kilka dni (może wyciec z niego trochę solanki). Po trzech do czterech dni możesz porządni dokręcić słoik. Miej na uwadze, że kolorowa solanka może barwić.
 6. Gotowe do spożycia po minimum 14 dniach fermentacji. Po tym czasie można odstawić do lodówki lub w chłodniejsze miejsce.

Mój kalafior po sześciu miesiącach przechowywania w lodówce był ciągle pyszny. Idealnie sprawdza się jako składnik sałatek. Zachęcam do wypróbowania mojej propozycji na sałatkę z wędzonym kurczakiem.

kalafior po trzech tygodniach kiszenia

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *