Przepisy podstawowe

Kiszona cukinia idealna

Dyniowate (a w szczególności cukinia) nie są najlepszymi warzywami do kiszenia. Nie znając tej prawdy, zabrałem się za kiszenie młodej cukinii na samym początku mojej kiszonkowej przygody. Efekt był opłakany – warzywa opiły się solanką i rozpaćkały się. Po tej porażce na długo zapomniałem o kiszeniu cukinii. Wiedziałem jednak, że nie jest to niewykonalne. Nie dawało mi to spokoju i po latach od porażki wziąłem ją na warsztat ponownie. Tym razem efekt był oszałamiająco dobry, co potwierdził każdy z próbujących tego cuda. Kiszona cukinia jest jednocześnie chrupiąca i dość mięsista, smak trudno porównać mi do innych kiszonek – coś wyjątkowego.

Oprócz standardowych składników będziecie potrzebowali spożywczego chlorku wapnia, który pozwoli zapobiec rozpadnięciu się kiszonki.

Składniki na słoik dwulitrowy:

 • 1,3kg cukinii
 • mała czerwona cebula
 • kilka ząbków czosnku
 • łyżeczka nasion kopru
 • łyżeczka gorczycy
 • łyżeczka kolendry
 • solanka 2,5% (25g soli na litr wody)
 • spożywczy chlorek wapnia (5g na litr wody)

Wykonanie:

 1. Bardzo dokładnie umyj cukinie. Pokrój w talarki o grubości 0,5-1 centymetra.
 2. Pokrój cebulę w piórka. Rozbij czosnek nożem.
 3. Ostrożnie rozbij gorczycę, kolendrę i koper w moździerzu ale nie ścieraj na pył. Wsyp do słoika.
 4. Ułóż warzywa w słoiku zaczynając od czosnku, cebuli i mniejszych plastrów cukinii. Jeśli większe plastry zostawisz na górę słoika będzie o wiele łatwiej upchnąć je tak, żeby nie wypływały ponad powierzchnię solanki.
 5. Wymieszaj wodę z solą i chlorkiem wapnia. Zalej warzywa do ujścia słoika.
 6. Jeśli używasz słoika z zapięciem otwieraj go raz dziennie celem wypuszczenia nadmiaru gazów. Przestań kiedy zauważysz, że po kilku dniach kiszenia syknięcie po otwarciu słoika jest już słabsze. Oznacza to, że zakończył się najbardziej intensywny okres fermentacji, tzw. „fermentacja burzliwa”.
 7. Jeśli używasz zwykłego, zakręcanego słoika skręć go na „pół gwizdka” i zostaw na tacy na kilka dni (może wyciec z niego trochę solanki). Po trzech do czterech dni możesz porządni dokręcić słoik.
 8. Gotowe do spożycia po 7 dniach fermentacji. Po tym czasie wstaw do lodówki lub w chłodne miejsce. Jeśli zamierzasz jeść cukinie po dłuższym upływie czasu, możesz użyć kilku gramów chlorku wapnia więcej.

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *