Przepisy podstawowe

Kiszony seler naciowy

Przez swój wyrazisty i gorzki smak, surowy seler naciowy bywa bardzo niedocenianym warzywem. Argumentów za przewartościowaniem podejścia do selera jest wiele: dostępność przez cały rok, niska cena i wiele rewelacyjnych właściwości (w tej materii nie jestem ekspertem więc dla przykucia uwagi napiszę tylko, że to uznany afrodyzjak).

Przez dłuższy czas to warzywo miało bardzo wąskie użycie w mojej kuchni, w zasadzie dodawałem je tylko do najulubieńszego sosu bolońskiego. Rodziło to też pewien problem, do zrobienia porcji sosu potrzebuję zazwyczaj dwie, góra trzy łodygi. Co zrobić w takiej sytuacji z resztą? Ano ukisić.

Kiszony seler naciowy ma bardzo łagodny smak, zachowuje swoją chrupkość i traci nieprzyjemną gorycz. Próbowałem kisić seler naciowy na kilka sposobów – z pieprzem, z trawą cytrynową i najzwyklejszą papryką. Najbardziej do gustu przypadł mi jednak seler bez dodatków, w samej solance.

Składniki na litrowy słoik:

  • niecałe opakowanie selera naciowego
  • sól (20g na litr solanki)
  • niechlorowana woda (źródlana lub zwykła kranówka, przegotowana i ostudzona)

Wykonanie:

  1. Odkrój białe fragmenty łodyg oraz liście, kryją w sobie sporo goryczy. W zależności od preferencji i używanego przez ciebie słoika, możesz pokroić seler na kawałki od dowolnej długości lub dopasować łodygi do wysokości słoika.
  2. Ułóż seler w słoiku w taki sposób, aby zalaniu solanką nie wystawał ponad jej powierzchnię.
  3. Jeśli używasz słoika z zapięciem otwieraj go raz dziennie celem wypuszczenia nadmiaru gazów. Przestań kiedy zauważysz, że po kilku dniach kiszenia syknięcie po otwarciu słoika jest już słabsze. Oznacza to, że zakończył się najbardziej intensywny okres fermentacji, tzw. „fermentacja burzliwa”.
  4. Jeśli używasz zwykłego, zakręcanego słoika skręć go na „pół gwizdka” i zostaw na tacy na kilka dni (może wyciec z niego trochę solanki). Po trzech do czterech dni możesz porządnie dokręcić słoik.
  5. Gotowe do spożycia po nawet czterech dnia fermentacji. Ja rekomenduję jednak przetrzymać słoik w temperaturze pokojowej dziesięć do czternastu dni. Po tym czasie przełóż do lodówki lub w chłodniejsze miejsce. Po zjedzeniu selera koniecznie wypróbuj zalewy, idealnie sprawdza się jako napój lub składnik marynat i dressingów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *