Kuchnia,  Przepisy podstawowe

Ostry sos z kiszonych papryczek

Kiszonki, które teraz wychodzą mi najlepiej to te, z którymi miałem problemy przy pierwszych podejściach. Idealnym tego przykładem jest ostry sos z kiszonych papryk. Za pierwszym razem zabrałem się do tego zupełnie bez pomysłu, zalewając papryczki i pomidory zbyt dużą ilością solanki. Po zblendowaniu warzyw otrzymałem wodnisty sos, który nawet nie miał jednolitej konsystencji i rozwarstwiał się podczas przechowywania w lodówce.

Okazuje się jednak, że ostrych papryk nie trzeba zalewać solanką, wystarczy posiekane warzywa zasypać solą, jak kapustę do kiszenia. Dla otrzymania konsystencji godnej idealnego sosu dodałem kilka pomidorków koktajlowych.

Jeśli lubicie ostre jedzenie koniecznie wypróbujcie ten sos. Bez gotowania, bez cukru, bez octu. Ostro i probiotycznie.

Składniki na słoik 0,7l:

 • 500g ostrych papryczek (ja użyłem 400g Pepperoni i 100g Bird’s Eye)
 • 100-150g pomidorków koktajlowych
 • łyżka suszonego oregano
 • łyżeczka ziaren kminu rzymskiego
 • sól (2% wagi warzyw)

Wykonanie:

 1. Papryczki bez ogonków pokrój w cienkie plastry. Jeśli używasz ostrzejszych odmian koniecznie użyj rękawiczek (w moim wypadku nie było takiej potrzeby), nie wyrzucaj pestek. Ułóż całość w misce.
 2. Pokrój pomidorki w ćwiartki, dodaj do papryczek.
 3. Zetrzyj w moździerzu przyprawy na pył. Dodaj do warzyw razem z solą i porządnie wymieszaj. Odłóż na minimum godzinę, mieszając od czasu do czasu.
 4. Przełóż całość do słoika i ubij ostrożnie tłuczkiem barmańskim lub łyżką, jeśli zalewa własna warzyw ich nie przykrywa to ostrożnie uzupełnij niewielką ilością wody.
 5. Jeśli używasz słoika z zapięciem otwieraj go raz dziennie celem wypuszczenia nadmiaru gazów. Przestań kiedy zauważysz, że po kilku dniach kiszenia syknięcie po otwarciu słoika jest już słabsze. Oznacza to, że zakończył się najbardziej intensywny okres fermentacji, tzw. „fermentacja burzliwa”.
 6. Jeśli używasz zwykłego, zakręcanego słoika skręć go na „pół gwizdka” i zostaw na tacy na kilka dni (może wyciec z niego trochę solanki). Po trzech do czterech dni możesz porządni dokręcić słoik.
 7. Fermentuj 10 do 14 dni. Jeśli masz dociski kamienne to dociśnij papryczki. Papryczki powinny znajdować się pod powierzchnią solanki. Najlepiej dobrać naczynie o takiej wielkości, żeby kiszonka wypełniła je niemal do ujścia.
 8. Po osiągnięciu pożądanej kwaśności zblenduj całość w blenderze kielichowym (ostatecznie blenderem ręcznym) i przelej do buteleczek. Przechowuj w lodówce przez wiele miesięcy. Sos ma zastosowanie uniwersalne: idealnie sprawdzi się jako dodatek do leczo, najróżniejszych sosów pomidorowych, kanapek, nachosów.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *